A karate évezredekkel ezelőtt indult el hódító útjára Okinawából mikor a távol keleten több évszázados elnyomás létbizonytalanságot eredményezett és háborúskodást szított. Az elnyomott osztályoknak tiltva volt a fegyverviselés és ezért elkezdett kialakulni a fegyvertelen önvédelem. A szó három japán írásjelből áll. “Kara” azt jelenti üres, míg a “te” szó jelentése kéz. Tehát a karate jelentése üres, átvitt értelemben fegyvertelen kéz. A “do” azt jelenti út, művészet. Ez a szó teszi nyilvánvalóvá, hogy a karate nem verekedés, hanem harcművészet, küzdősport, hatékony önvédelemi rendszer, valamint egészségfejlesztő, megőrző és jellemformáló módszer. A már kezdetben sem egységes karate a harmincas évektől kezdve több önálló stílusirányzatra bomlott. A legjelentősebbek közülük a Shotokan, Shito-ryu, a Goju-ryu, a Wado-ryu és a későbbiekben megalakult Kyokushinkai.
A karate technikái védésekből, ütésekből, csapásokból, rúgásokból, dobásokból és ezek kombinációiból állnak. Gyakorlása három fő részből tevődik össze. Ezek a következők: kihon (alaptechnikák), kata (formagyakorlatok), kumite (küzdelem). A sportkarate ezekből a tradíciókból, mozgásokból, technikákból építkezik, azonban már csak külsőségeiben, hagyományaiban kapcsolódik a régi tradicionális stílusokhoz. Az erő, gyorsaság, állóképesség, hajlékonyság mellett, a koordinációs képességek, az egyensúlyérzék, ügyesség és a bátorság növelésével az összes olyan fizikai, szellemi és lelki képességet fejleszti, amire egy embernek mindennapi élete során szüksége lehet. A karate mára igazi sporttá nőtte ki magát, mivel a folyamatos fejlődése és verseny szabályok változtatásával mára a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is elismerte. Nem csak elismerést szerzett, hanem népszerűségének köszönhetően a kiemelt sportággá is nyilvánította. Jelenleg a világon a karatéval foglalkozók száma kb. 40 millióra tehető. A WKF (World Karate Federation), az összes stílust összefogó nemzetközi karate szervezet létrehozott egy stílusok feletti szabályrendszert, amiben a versenyeztetés zajlik. Itt minden technikát ún. kontrollal kell végrehajtani és a versenyzők pontokért küzdenek.
2010 októberében megalakult a nagy múltú, 1888 óta működő MTK, karateszakosztálya. A patinás klub karateszakosztálya S.Kovács Ádám, hazánk legeredményesebb versenyzője vezetésével és rajta kívül, négy felnőtt válogatott versenyző leigazolásával kezdte meg működését.
Horváth Éva – kata
WKF felnőtt világbajnokság 7. hely, Belgrád-Szerbia 2010
Többszörös felnőtt magyar bajnok
Metzger Sandra – kumite -68 kg
WKF U21-es világbajnokság 2. hely, Rabat-Marokkó
EKF U21- es európa-bajnokság. 1. hely, Párizs-Franciaország 2009
Többszörös felnőtt magyar bajnok
Horváth Ottó – kumite -60 kg
WKF felnőtt világbajnokság 5. hely, Belgrád-Szerbia 2010
EKF kadet európa-bajnokság 2. hely, Triest-Olaszország 2008
Többszörös felnőtt magyar bajnok
Hargitay Róbert – kumite -75 kg
Többszörös felnőtt magyar bajnok
S. Kovács Ádám – kumite -67 kg
WKF felnőtt világbajnokság 3. hely, Belgrád-Szerbia 2010
EKF felnőtt európa-bajnokság 3. hely, Athén-Görögország 2010
The World Games (Világjátékok) 1. hely, Kaoshiung 2009
WKF felnőtt világbajnokság 2. hely, Tokyo-Japán 2008
EKF felnőtt európa-bajnokság 3. hely, ? 2006
WKF felnőtt világbajnokság 2. hely, Monterrey-Mexikó 2004
Többszörös felnőtt magyar bajnok
Jelenlegi edzőtermünk:
Az edzések helyszíne az S.K.A. Kombatsport Klub.
Az edzőterem címe:
1037 Bp. Csillaghegyi út. 19-21.
Elérhetőségeink:
MTK Karate Szakosztály
info@mtkkarate.hu
http://www.mtkkarate.hu
+36-20/399-64-55