Az MTK úttörő szerepet töltött be Magyarországon a keleti harcművészeti sportágak meghonosításában és elismertetésében. Mi voltunk az első klasszikus sportokkal foglalkozó multisportegyesület, amelyikben otthonra leltek a taekwondosok és a karatésok is. Nincs ebben semmi meglepő. Részint már az alapítást közvetlenül követő években, a XIX. században is szerepeltek az MTK programjában küzdősportok (birkózás, ökölvívás), részint az MTK mindig nyitott volt az újdonságokra. Egyesületünk bábáskodott az asztalitenisztől az e-sportig számos sportág hazai alapjainak lerakásánál, közülük számos azóta magyar sikersportággá vált. A taekwondo magyarországi apostola, Patakfalvy Miklós immár több mint 3 évtizede alapította szakosztályunkat, amely azóta is sikert sikerre halmoz. Megszoktuk, hogy hozzák az eredményeket. Azt azért nem, hogy alig néhány nap leforgása alatt szereznek versenyzőink egy felnőtt világbajnoki címet, ugyanott egykilencedik helyet és egy kadet Eb-aranyérmet. Mindezt egyetlen család tagjai, a Salim testvérek produkálták. Már csak azért sem szokhattuk eddig ezt meg, mert magyar versenyző még soha nem nyert taekwondo vb-aranyat. Pontosabban a Salim testvérek nemrégiben elhunyt nagybátyja, Salim József volt világbajnok, de ő akkor dán színekben versenyzett.
Szeretettel gratulálunk a Salim családnak és még nagyon hosszú sikeres pályafutást kívánunk nekik!
Az alábbiakban Omar Salim nyilatkozatát olvashatjátok, ami a wtftaekwondo.hu oldalon jelent meg.
Omar Salim
Kamillah Salim
Sharif Salim
a képek forrása: wtftaekwondo.hu
Salim Omar Gergely: A tettek beszéltek a szavak helyett
Világbajnokként adott interjút honlapunknak a kétszeres Európa-bajnok, olimpiai ötödik Salim Omar Gergely. A mexikói siker után már kicsit nyugodtabb körülmények között mesélt élete egyik legemlékezetesebb napjáról.
“Amikor véget ért a döntő és világbajnok lettem, rengeteg gondolat és érzés cikázott bennem. Nem is lehet szavakba önteni, mit éltem át akkor a páston” – mondta a történelmi siker biztossá válásának pillanatairól a tini világbajnok.
Hogy ez volt-e pályafutása legjobb versenynapja, egyértelmű választ adott.
“Igen, és nem csak nekem volt fantasztikus ez a nap, hanem az egész családom számára is. Hogy ez volt-e életem legjobb napja, azt nem tudom, de hogy az egyik legjobb volt, az kétségtelen” – mondta széles mosollyal az arcán. Hozzátette, a legfelemelőbb pillanat az volt, mikor az édesapja karjaiba ugorva ünnepelhetett. “Nem is kellettek igazán szavak azokban a másodpercekben, csak életünk legnagyobb ölelésével fejeztük ki a boldogságunkat. Igaz nálunk is, hogy a tettek beszéltek a szavak helyett”.
A tettek pedig aranyéremben öltöttek formát, amilyen színű medálja még nem volt hazánknak világbajnokságról.
“Tudtam, hogy Magyarországnak a bronzérem volt a legjobb világbajnoki teljesítménye korábban, így nagyon büszke vagyok, hogy egy aranyéremmel hozzájárulhattam a kollekció bővítéséhez.”
Így alapoznak az evezősök
Ha téli alapozásról van szó, nem is találhatnánk jobb helyet, mint Mátraháza! Egy kisebb csapattal november 19-23. között edzőtábort tartottunk a szakosztály fiataljainak, ami egyrészt az edzések terjedelmének megnövelését szolgálta, de a csapatépítésre is bőven jutott idő. A remek körülményeknek köszönhetően, a tíz edzés igen változatosra sikerült. Volt túra, ergométer, kardio gépek, konditermi erősítés, futóiskola, tornatermi edzés és kosárlabda is. A kemény edzések után a gyerekek lazulhattak kicsit a tábor jacuzzijában és szaunájában, esténként pedig több közös program is volt, evezős kvíz az iskolából már jól ismert Kahoot! programmal, vagy épp Székely Balázs szakosztályvezető edzéselméleti alapokról szóló előadása. Az edzésekről és a hangulatról beszéljenek a képek!
Bár megkezdődött a téli felkészülés és alapvetően az edzéseken van a hangsúly, versenyzési lehetőség azért így is akad a gyerekek számára. Többek közt ezzel a céllal rendezték meg november utolsó szombatján az evezősök triatlonversenyét a Margitszigeten. A sportolók összemérhették tudásukat a legjellemzőbb kiegészítősportágakban, ergométeren, futásban és úszásban. Ezek a „kiegészítő sport” versenyek (duatlon, triatlon, többtusa, hegyifutás) nagyon fontos ösztönzők az evezős utánpótlás képzésében, hiszen ebben az életkorban még kiemelt jelentősége van a sokoldalú képzésnek, valamint megtörik az amúgy monoton jellegű edzésmunkát. Ennek szellemében évről évre egyre többen vesznek részt minden korosztályban, így a verseny színvonala is folyamatosan nő. A szakosztályból mi is részt vettünk jónéhány versenyzővel, akik a 4 fokos, ködös idő ellenére is sikerrel teljesítették a versenyt.
Az első próbatétel ergométeren volt, 2000 métert kellett teljesíteniük a versenyzőknek. Azt hihetnénk, ez már rutinból megy nekik, azonban a szokásoktól eltérően most több taktikai elemmel is kalkulálni kellett, hiszen egyrészt kültéren zajlottak a futamok, ami némileg máshogy terheli a tüdőt és az izomzatot is, másrészt a táv befejezését követően azonnal pattani kell, mert indul a futás, tehát a „pihenőidő” is beleszámít az összidőbe. Ennek következtében egyéni csúcsokra nem igazán számíthattunk, bár volt akinek még így is majdnem összejött a csúcsdöntés, annyit fejlődtek nyár óta.
Kántor Bori küzd az ergométeren, mellette edzője Nagy Attila szurkol neki
Az ergóról felpattanva tehát következett a futás, ami a Margit-sziget rekortánpályáján volt egy kör, azaz megközelítőleg 5200 m. Itt mindenki kihozhatta magából a maximumot, ugyanis az úszásig volt némi pihenőidő.
Serdülő csapatunk a futás után, edzőjükkel Polivka Dórával
(Szikora Ferenc, Vágó Emma, Szente Dóra, Szikora Gergő és a segítő szerepében Bagdács Szonja)
Az úszóversenynek a Hajós Alfréd uszoda adott otthont, 400 métert kellett leúszniuk a gyerekeknek. Idén kicsit nehezebb dolguk volt, mivel az uszodák kapacitásának csökkenése miatt nem volt lehetőségünk úszó edzéseket tartani. De hát egy evezősnek akármi van, úszni tudnia kell, hiszen bármikor történhet baleset a vízen.
Hangulat az uszodából
A három próbatételt követően a Danubius Nemzeti Hajós Egylet csónakházában tartották az eredményhirdetést, ahol több MTK-s versenyző neve is elhangzott. Ezúttal a lányok „szállították” az érmeket.
A leggyorsabb női versenyző, Vágó Emma, ifj. Pergel László utánpótlás szövetségi kapitánytól vehette át a díjat
Kántor Borbála (12 évesek) és Vágó Emma (15 évesek) is korosztálya legjobbjának bizonyultak, így az aranyérem mellett egy kupával is gazdagodtak. Vágó Emma nyerte egyébként az összevont női versenyt is. Ezüstérmet szerzett Szente Dóra (16 évesek), aki a legjobb ergométeres eredményt teljesítette a női versenyzők közt. 11 és 13 éves kategóriában Zalánfi Eszter és Markó Lilla révén egy-egy bronzérmet szereztünk.
/ Polivka Dóra/
Fotók: Bagdács Szonja, Papp Gergely, MESZ, Polivka Dóra
Végre megtört a jég!
Csapatunk előtt az utóbbi két hétben két hazai mérkőzésen nyílt lehetőség arra, hogy megszerezze a felzárkózáshoz szükséges pontokat: előbb a Kaposvár, majd az Újpest látogatott Budaörsre.
Az első meccsen sajnos nem tudtuk borítani a papírformát: a számos kitűnő légióssal (Pl. Ubavic, Ilic), valamint válogatott játékosokkal (Szedmák, Bodovics, Gyimes) rendelkező somogyiak, akik soraikban tudhatják egykori játékosunkat, Godó Pannit is, 3:0-ra nyertek (-22, -20, -17), úgy, hogy a szettek szinte mind azonos koreográfiával alakultak: 3-4 pontos előnyöket harcoltunk ki, az első szettben például a feléig csak mi vezettünk, mégis ezeket az előnyöket sorozatban leadtuk, mintha valamiféle görcsben lettünk volna, nem hittük el hogy lehet keresnivalónk. A vereség okai nagyjából ezek voltak, Máténak a végén teljesen igaza volt, hogy nagy lehetőséget szalasztottunk el.
a kép forrása: mtk.hu, fotó: Hegedűs Gábor
A rá következő szombaton pedig az Újpest érkezett Budaörsre, soraiban három exjátékosunkkal (Boskó Ági, Kilyénfalvi Zsófi, Sziládi Viki), valamint ők is számos légióst vonultattak fel (Tarin, Hiruela, Woock, Stojakovic, Goodwin). Az első szett rettenetesen sikerült, talán a végére sikerült picit összekapni magunkat, de ez csak az eredmény kozmetikázására volt elég. A következő szettől viszont rá sem lehetett ismerni a lányokra, mintha kicserélték volna a csapatot: játékosaink egymást múlták felül, az ellenfél egyre inkább elbizonytalanodott, hiába cserélt rengeteget Horváth András, a vendégek vezetőedzője, a játékot mi uraltuk, legfeljebb Hiruelával, illetve Ambrosio Melani szerváival gyűlt meg néha a bajunk. A vendégek mindezt elég nehezen viselték, mutatja ezt Boskó Ági sárga, illetve Horváth András piros lapja is, pedig most a játékvezetésre senkinek sem lehetett egy szava sem. A végeredmény: MTK Budapest-UTE 3:1 (-19, 19, 19, 18), a csapat teljes mértékben rászolgált a sikerre és az ünneplésre, és végre megszakítottuk a lilák elleni hosszú nyeretlenségi sorozatunkat is (utoljára még évekkel ezelőtt győztük le őket, akkor a Szilágyi utcában 3:2-re). Szép volt, lányok!
Következő mérkőzésünk a Fatum-Nyíregyháza ellen lesz, holnap (december 2-án) 17 óra 15 perckor szokásos hazai pályánkon, az Illyés-Aramis Sportcsarnokban (Budaörs, Szabadság út 162.) Minden szurkolót szeretettel várunk! A csapatnak ismét szüksége lesz a buzdításra. Aki esetleg mégsem tud eljönni, megtekintheti a mérkőzést a hunvolley.tv oldalon. Hajrá MTK!
/Lukácsi Attila/
„Régi dicsőségünk, hol késel az éji homályban?” *
Az MTK Budapest a legtöbb sportágban kiemelkedően jó utánpótlásáról (is) híres. Amíg létezett az MTK női kosárlabdacsapata, az is egy kiemelkedő utánpótlásműhely volt, míg másik jogelődünk, a BSE is erős utánpótlással rendelkezett, miközben mindkét csapat felnőtt szinten is az ország, sőt Európa legjobbjai közé tartozott. A felnőtt csapatunk fuzionált a TFSE-vel, elvesztette minden MTK-s jellegét, de ennek ellenére csak a kiesés ellen küzd. Az utánpótlásunk is nagyon gyenge. Az MTK Budapest női kosárlabda szakosztályának vezetőjével, Nagy Dórával az utóbbival kezdtük beszélgetésünket.
A kép forrása: mtk.hu
B.T.: Hová lett az egykor kiemelkedő utánpótlásunk?
N.D.: Megváltoztak a feltételek. 20 éve a BSE gyakorlatilag egyedül volt Budán. A BEAC sehol nem tartott még akkoriban, a Vasas szakosztálya nem is létezett. Meghatározza a mi életünket, hogy egymás szájába lógunk. A Vasas akadémiaként sokkal jobb anyagi lehetőségekkel rendelkezik. Rámozdulnak a játékosainkra és viszik el a tehetségeket. A 11-12 éveseket még nem hívják, de a serdülőket már elhappolják.
B.T.: Tudtok tenni ez ellen?
N.D.: Nem. Előbb utóbb úgyis továbbadnánk a legjobbakat. Én azt gondolom, ha egy tanítványunk egy akadémiára kerül, az a mi jó munkánk elismerése. Az akadémiák nem nevelnek, ők mások neveléséből válogatnak. Mi nevelünk. Nálunk sok olyan gyerek van, akiről tudjuk, hogy soha nem lesz kiemelkedő felnőtt játékos, de sokat jelent nekik, hogy az MTK Budapestbe járhatnak, jól érzik itt magukat. Mi itt egy családias klubot alakítottunk ki. Mi egy 11 éves gyereknek nem mondjuk azt, hogy keress magadnak másik klubot, mert nem vagy elég tehetséges. Nem is biztos, hogy ebben a korban eldönthető, kiből lesz jó játékos. Ha a gyerek szeret itt lenni és a kapacitásunk elbírja, akkor nem küldjük el. Ha valakinek kötődése van hozzánk és mindenképp az MTK Budapestben szeretne maradni, annak örülünk, abban a munkánk elismerését látjuk.
B.T.: Amit elmondtál, azok szimpatikus elvek. De az MTK mégis egy élsportegyesület. Az elmondottak hogy egyeztethetők össze az élsporttal?
N.D.: Úgy mi is tudnánk az élen lenni, ha összevásárolnánk rengeteg pénzért már utánpótlásban is a legjobbakat. Két évvel ezelőtt bejuthattak volna a döntőbe serdülőink. De már ebben a korban elvitte a három legjobbunkat a Vasas.
B.T.: Nem is elsősorban eredményekről beszélgetünk. Inkább arról, tudtok-e utánpótlást biztosítani az NB I. A csoportos csapatnak, akikkel azért eredményt kéne elérni?
N. D.: A TFSE-MTK NB I. A csoportos csapat szakmai munkájába nem szólok bele, nem is tisztem beleszólni. Nekem az amatőrig van feladatom. Nyilvánvaló, hogy támogatom a felnőtt csapatot, de beleszólásom nincs. A felnőtt bajnokság arról szól, hogy van pénzed vagy nincs pénzed. Ha van pénzed, akkor van egy jó csapatod.
B.T.: Ez biztosan így van. De kinek a dolga a pénz megszerzése? Csak a TFSE és az MTK Budapest vezetése hivatott az anyagiak előteremtésére, vagy van ebben a csapatnak is felelőssége? A szakosztálynak van-e olyan alkalmazottja, akinek feladata a pénzszerzés, ha nincs, kellene-e ilyen?
N.D.: Nem tudom. Azért nem tudom, mert ebbe a részébe én nem folyok bele. Nem az én reszortom. A financiális rész nem tartozik rám. Nagyon sokba kerül a csapat üzemeltetése. Lehet tehetséges fiatalod, de legalább három jó külföldi nélkül nincs eredmény.
B.T.: Nézzük egy kicsit más oldalát a csapatnak. Nem vagy egy vándormadár típus. Játszottál az Izzóban (Tungsram), aztán 1993-ban a BSE-be igazoltál. 3 évtizedet töltöttél itt. Itt? Hogy éled meg érzelmileg, hogy 20 BSE-s év után az MTK-ba kerültél, aminek az élcsapata most TF lett és ki tudja még mit hoz a jövő?
a kép forrása: mtk.hu
N.D.: Az a BSE már nem volt fenntartható, a végén már volt, hogy hónapokig nem kaptunk fizetést. Ezzel az MTK-fúzióval megmaradtunk, életben maradtunk. Amit akkor a Tamás (Deutsch Tamás – a szerk) ígért, hogy minden szakosztály megmarad, azt be is tartotta. Életben tudtunk maradni és nem azt kellett mondani 80-100 gyereknek, hogy akkor holnaptól keressetek magatoknak csapatot. Az a fúzió megmentette a csapatot, tovább tudtunk dolgozni. Hogy most ott van a TF? Vágjuk ketté. Ott van az utánpótlásunk, ami echte MTK. Állandó edzőink vannak. Az edzőknél sem az van, hogy egy évig itt, aztán másutt. Ezeknek az embereknek kötődése van a klubhoz. Én mindig törekedtem arra, hogy egy tartósan együtt dolgozó gárdánk legyen. Már a BSE idők óta együtt van a mag. A piros szívből lett kék szív. Eleinte furcsa volt néhányunknak, de kötődésünk van ehhez a klubhoz. A gyerekeknél már mondtam, szeretnek itt lenni, de igaz ez az edzőkre is. A problémák ellenére is, mert persze itt is vannak problémák, de akkor is ez a mienk, otthon vagyunk. Utánpótlásban az állandóság, a klubhűség nagyon fontos. A felnőttek az más tészta, ott edzők jönnek-mennek, bár ott is van bőven ellenpélda. Hogy csak az MTK-nál és a BSE-nél maradjunk, például Szabó Ödön vagy Hercze Andor.
B.T.: Egy hasonló kérdés. Amikor kezdtél, a magyar kosárlabda kis túlzással azonos volt a budapesti kosárlabdával. Manapság nincs Budapesten éremesélyes kosárlabdacsapat. Sem női, sem férfi. Te játékosként hosszú pályafutásod egésze alatt dobogós csapatokban játszottál. Hogy éled meg, hogy vezetőként a csapatod a futottak még kategóriában van?
N.D.: Nem így közelítem meg. Kimegyek az NB I. A csoportos meccsünkre, szurkolok, de érzelmileg sokkal többet jelent, hogy a mi gyerekeink szeretnek ide járni, hogy most is van 90 kosaraspalánták, rengeteg kicsi szeretne idejönni. Ha edzőként ülnék a padon, vagy játszanék a csapatban, az biztosan teljesen más lenne, akkor nehezen viselném, hogy nem a bajnoki címért meccselünk, vezetőként az okoz örömet, hogy ismerem a gyerekeket és ők is ismernek engem, hogy bátran fordulhatnak hozzám a problémáikkal és a legnagyobb öröm, hogy szeretnek ide járni. Én a Tungsramban kezdtem, sokáig ott voltam, aztán a BSE-ben szintén nagyon sokáig voltam játékos és vezető. Mindig hallottam az MTK családról és nem értettem. Amikor a MTK lettünk és eltelt pár év, akkor éreztem meg, hogy ez más, itt úgy érzem, úgy érezhetem, hogy egy család tagja vagyok. Ezt érzem most a gyerekekben is és ezt próbálom átadni nekik. Egy idő után a legjobbak eljutnak arra a szintre, hogy el kell engedünk őket. De általában mégis MTK-sok maradnak, folyamatos a kapcsolat velük.
B.T.: Köszönöm a beszélgetést. Kívánom neked és a csapatnak, hogy maradjon meg ez a családias, MTK-s lelkű szakosztály, de kívánom azt is nektek és magunknak szurkolóknak, hogy térjen vissza a korábbi MTK- és BSE-eredményesség.
/Bodrogi Tamás/
* Vörösmarty Mihály: Zalán futása
MTK Baráti Kör Program
Megkoszorúztuk Dergács Ferenc sírját!
Születésének századik évfordulóján az MTK Baráti Kör kezdeményezésére Dergács Ferencre az MTK labdarúgó szakosztály korábbi elnökhelyettesére emlékeztünk. Egykori sportvezetőnk sírján a Baráti Kör mellett az MTK Budapest Sportegyesület és az MTK labdarúgó csapat képviselői is elhelyezték a tiszteletüket kifejező koszorúkat. Az eseményen természetesen a Dergács család is részt vett.
a képek forrása: a Dergács család archívuma
Az MTK Baráti Kör nevében Bodrogi Tamás a következő beszédet mondta a sírnál:
"Kedves egybegyűltek!
Azért jöttünk most össze, hogy megemlékezzünk Dergács Ferencről, abból az alkalomból, hogy a mai napon lenne 100 éves. Keveseknek adatik meg, hogy megéljék ezt a kort. Dergács Ferencnek sokkal kevesebb jutott. Alig több, mint félszáz év. Mégis mi minden fért bele ebbe a rövid, de gazdag életműbe?
Mi itt most Dergács Ferenc sportvezetőre emlékezünk, így egyéb tevékenységeiről csak nagyon vázlatosan szólok.
A Révai Testvérek Irodalmi Intézeténél kezdte pályafutását, innen került a frontra, majd a hadifogság után ide tért vissza. A nyomdaiparban töltött be egyre magasabb posztokat. Ezt követően különböző minisztériumokban került egyre fontosabb beosztásokba. 1952-ben az Országos Tervhivatal főosztályvezetőjeként került először az élelmiszerágazat irányítói közé. Az 1960-as években érte el hivatali pályája csúcsát élelmezésügyi miniszter-helyettesként. Az új gazdasági mechanizmus személyében is megérintette. A Monimpex vezérigazgatója lett. Már az első néhány évben sikerült bizonyítania, hogy a szocializmusban is jobban - jelentősen jobban - működik egy cég, ha azt piaci alapon működtetik. A vállalat exportja Dergács Ferenc irányításával 4 év alatt megduplázódott. Az idősebbek még emlékezhetnek az export szó ebben az időszakban olyan volt, mint később a peresztojka.
De Dergács Ferenc életének ez az időszaka számunkra, MTK-sok számára más okból emlékezetes. Ekkoriban, azaz a 60-as években került ő az MTK-hoz. Soha rosszabbkor - mondhatnánk. Az MTK korábban kimagasló anyagi lehetőségekkel rendelkezett és ennek megfelelően fantasztikus sport sikereket ért el. Előbb Brüll Alfréd és köre biztosította a tökéletes feltételeket. Azóta is büszkén és szeretettel tekintünk vissza mártír elnökünkre. Aztán az ÁVH állt az MTK mögé, erre a korszakra emlékezve már nem tudunk szívből örülni, de tény, hogy ekkor is futott a szekér. Az MTK labdarúgó csapata például a Bozsik, Puskás, Czibor-féle Honvéd előtt nyert bajnokságokat. Az ÁVH megszűnésének örültünk, de egyszersmind ez volt az MTK elszegényedésének kezdete is. Szépen lassan lezüllött a klub. Nem kellettünk senkinek, gazdánk a textilipari szakszervezet lett. A textilipar önmaga sem állt túl fényesen. Erre mondhatjuk: koldustól vártuk az alamizsnát Kijelenthetjük az állam kihátrált az MTK mögül, nem tartoztunk a Kádár-korszak kedvezményezett csapatainak sorába. Labdarúgó csapatunk, amelyik megalakulásától kezdve az 1960-as évek elejéig évről évre kevés kivétellel a dobogó valamelyik fokán végzett, a hatvanas évek második felére rendszeresen kiesőjelölt lett. Ekkor érkezett az MTK vezetésébe Dergács Ferenc. Hogy a csapat évről évre biztosítani tudta az NB I-es tagságának meghosszabbítását, az nem kis részben az ő munkájának is köszönhető volt. Köszönhető? Igen, de ezt akkor nem tudtuk. Akkor az MTK-szurkolók szemében még minden eredmény kudarcnak számított, ha dobogóra nem tudtunk lépni. Persze minden relatív. Mit nem adnánk azért, ha most is évről évre a középmezőnyben – az első osztály középmezőnyében – végezne a csapatunk, úgy, hogy csak 5-6 fordulóval a bajnokság vége előtt biztosítjuk a bentmaradásunkat.
Dergács Ferenc sorsa, tragikus sorsa összefonódott az MTK sorsával. Betegágyáról már nem tudta irányítani az MTK-t. 1981. április 5-én elhunyt Dergács Ferenc, néhány héttel később az MTK története során először kiesett az NB I-ből.
Dergács Ferencnek – az akkor már nem élő Dergács Ferencnek – mégis hatalmas szerepe volt az MTK talpraállításában. Halálos ágyán adott egy visszautasíthatatlan felkérést Demján Sándornak, hogy vegye át tőle az MTK vezetését. Megígértette az amúgy lelkes Honvéd-szurkoló Demjánnal, hogy addig marad az MTK-nál, amíg vissza nem juttat minket méltó helyünkre, az első osztályba. A többit már tudjuk, a többi már történelem.
Az MTK nevében köszönünk mindent neked, Dergács Ferenc!"
a képek forrása: mtk.hu, fotó: Hegedűs Gábor
a képek forrása: Blaha Judit képei, fotó: Blaha Judit
* * * * * * *
Klubnap
Ma (december elsején) ismét szurkolótalákozót tartunk. A klubnap ma természetesen a foci-vb-ről fog szólni. Bizonyára ma is elő fognak kerülni a játékok (kártya, sakk, stb.), de a többség valószínűleg inkább a közös meccsnézés élményét fogja választani.
Várunk mindenkit szeretettel a Récsei Center bridzs termében, a mérkőzések kezdési idejéhez alkalmazkodva már háromnegyed négytől.
Kék túra
A tavaszi előre hozott első fordulóval fejezzük be az őszi idényt Szegeden, mely egyben az év utolsó mérkőzése csapatunk számára. Így, nyolcadik túránkra készülhetünk a napfény városába látogatva december 11 – én. A Kazincbarcika elleni mérkőzésünkre húszan kisértük el csapatunkat.
Szeged
2022. december 11. (vasárnap). Kezdés 18 órakor.
A két stadion közötti távolság 174 km. A menetidő gépkocsival 1 óra 31 perc.Az utat végig autópályán tehetjük meg.
A városban rengeteg érdekességet találunk. Gyönyörű középületek és köztéri szobrok közül válogathatunk. Nehéz valamennyit megemlíteni, így csak egy kis részéről írok, melyeket érdemes megnézni.
A Dóm tér Szeged leghíresebb tere. A Fogadalmi templom, ismert nevén – a Szegedi dóm, neoromán stílusban épült székesegyház. Az épület tornyainak 81 méteres magasságával az ország 5. legmagasabb temploma, a város arculatának egyik meghatározó épülete. Ez Magyarország egyetlen XX. században épült székesegyháza. A Dóm tér ad helyet a Szegedi Szabadtéri Játékoknak is, ami rengeteg látogatót vonz a városba.
A Móra Ferenc Múzeum Szeged szívében, a Tisza-part és a Belvárosi híd találkozásánál fekszik, patinás épülete a városkép meghatározó része. Az intézmény a régió kiemelkedő kulturális központja.
A Szegedi Nemzeti Színház 1883-ban épült neobarokk stílusban. 1883. október 14-én nyitották meg, 1885-ben leégett, de 1886-ban kisebb változtatásokkal helyreállították. Mai nevébe a Nemzeti jelzőt 1945-ben kapta, Magyarországon harmadikként.
A Szegedi Víztorony különleges stílusának köszönhetően a város egy elég jellegzetes épülete. 1904-ben épült. A torony 54,9 méter magas és teljes terjedelmében vasbetonból készült, beleértve a bejárati ajtót, valamint a csúcsán elhelyezkedő zászlótartó rudat is. A kicsivel több, mint 1000 köbméter víz tárolására alkalmas objektum a mai napig is eredeti funkcióját látja el, mindemellett látogatható is. Tetejéről pedig páratlan szegedi panoráma nyílik az utazó számára.
A Pick Szalámi és Szegedi Paprika Múzeum szegedi szakmúzeum, melynek gyűjtőköre kiterjed a két szegedi kötődésű hungarikum, vagyis a Pick Szalámigyár és a Kotány Fűszercég történetéhez köthető tárgyi és írásos emlékekre. A múzeumot 1999-ben hozták létre a Pick Zrt. 130. évfordulója alkalmából. Jelenleg tartósan zárva tart és csak virtuális tárlat keretén belül látogatható a múzeum.
Szegedi Tudományegyetem az ország legjobb minősítésű egyeteme.
A Radnóti emlékhely a róla elnevezett gimnázium előtt áll, mely szobornak az az érdekessége, hogy a mártír költőt feleségével, Fannival mintázta meg az alkotó.
Kuriózum még a Tisza partján álló Aranycsapat-szobor.
A Szegedi Vadaspark Magyarország egyik legfiatalabb állatkertje, és a legnagyobb területű is egyben. Elsősorban ritka, veszélyeztetett fajok tartására szakosodott, különösen kiemelkedő a park dél-amerikai állatokat bemutató része.
A pihenni, fürdőzni vágyók is bőven találnak maguknak lehetőséget. Aquapark, strand, gyógyfürdő és szabadstrand is van a településen. Az Erzsébet-liget 2019-ben befejeződött felújítása révén új szabadidős lehetőségek válnak elérhetővé a városlakók és a Szegedre látogató vendégek számára. Szeged legnagyobb parkja, mintegy 15 ha nagyságú, Újszegeden, a Belvárosi híd vonalában található.
A Szegedi Fegyház és Börtönt is a belvárosban találjuk. A hírhedt Csillag börtönt, mint az ország legszigorúbb börtönét tartják számon.
Számos remek vendéglátóhelyet meglátogathatunk, ahol természetesen a fő sláger - a szegedi halászlé. A Roosevelt téri Halászcsárda, népszerűbb és közismertebb nevén a Sótartó, melyet nyugodt lelkiismerettel ajánlhatok mindenkinek. Az étterem neve fogalommá vált az elmúlt néhány évtized alatt nemcsak a városban, de országszerte is.
A szegedi Új zsinagóga 1900 és 1902 között épült. Magyarország második, a világ negyedik legnagyobb zsinagógája. 2017-ben 950 millió forintból felújították. Szeged város egyik legfontosabb műemléke, kiváló akusztikájának és 1340 ülőhelyének köszönhetően rendszeresen komoly- és könnyűzenei koncerteket is tartanak benne. A zsinagóga címe, Jósika utca 17.
A kis régi zsinagóga ma is megvan a Hajnóczy utcában az Új zsinagóga közelében, kicsiny méretei ellenére a neoklasszicista építészet egyik legszebb alkotása, Lipovszky Henrik és Lipovszky József munkáját dicséri. Ma ez az épület az önkormányzat tulajdonában van, s kulturális célokat szolgál.
A zsidó temetőt a Fonógyár utca 17. címen találjuk.
Szeged környéke: Ópusztaszer
A településen található a Nemzeti Történeti Emlékpark, mely szabadtéri néprajzi múzeum, skanzen és kirándulóhely. A parkot 1982-ben hoztak létre Ópusztaszer külterületén. Legismertebb kiállított műve Feszty Árpád A magyarok bejövetele című körképe. A 120 méter hosszú, 15 méter magas és 38 méter átmérőjű kört formázó panorámakép történelmünk 11 évszázaddal ezelőtti eseményének, a honfoglalásnak néhány elképzelt epizódját idézi fel.
a képek forrása: pinkdex.hu
A Pallavicini-kastély az 1960-as évektől kezdve pszichiátriai otthonként funkciónál napjainkban is.
Csillagösvény Labirintus Öko Élménypark Ópusztaszeren található sövénylabirintus, Magyarország első tematikus labirintusa. A legendás csodaszarvast formázó sövényfalak 3,5 kilométer hosszan kanyarognak.
a képek forrása: hu.wikipedia.org
A községnek sem zsinagógája, sem zsidó temetője nincs.
/Sas János/
A külön nem jelzettek a szerző képei, fotók: Tolvajné Urbán Judit
A szurkoló hangja
Kedves Szurkolótársaim !
Ötvenkettő-harminckettő. A bajnokság közepén ez áll az MTK góltermése rovatában. Az ötvenkét rúgott góllal időarányosan bajnokságot kell nyerni, a harminckét kapott gól viszont kieséssel ér fel, ezzel hátulról a harmadikok vagyunk jelenleg.
A képlet egyszerű: egy feljutásra pályázó csapat fele ennyi gólt kaphat legfeljebb. A Pécs például csak 12-t szedett be. Védelmünk már 18 forduló óta gyengélkedik. Mind a négy tagja. Egymást múlják alul puhányságban, figyelmetlenségben, határozatlanságban. Ezt a 32 gólt nem C. Ronaldo rúgta nekünk, hanem részben a harmadosztályba történő kieséssel fenyegetett csapatok játékosai, nem ritkán hármasával! Úgy mozognak a védőink a kapunk előtt, mintha mindegy lenne, hogy kapunk gólt vagy sem. Nem lépnek oda, nem csúsznak be, hagyják magukat kicselezni, mintha fabábuk lennének.
Horváth Dávid elismeri a sportlapban a kazincbarcikai meccs után, hogy „Stabilabban kellett volna védekeznünk”. De hol van itt az előző 17 forduló tapasztalatainak a levonása? Ha minden mérkőzés után alapos elemzés és komoly számonkérés valósult volna meg a kapott góljaink vonatkozásában, akkor Barcikán egy gólt sem kaptunk volna, mert például Varjú nem hagyta volna magát oda-vissza kicselezni, Medgyes odatette volna a lábát stb.
Sajnos valószínű, hogy a feljutásunkba kerül védekezésünk gyengesége. Négy hónapja nem okulunk, nem orvosoljuk a hibát. Meglátásom szerint hátvédeink ennél azért többet tudnának, ha felelősségre lennének vonva az elkövetett hibáikért.
/Holló Iván/
* * * * * * *
A Szurkoló hangja rovat a Tietek! Várjuk ide rövidebb-hosszabb az MTK-hoz kapcsolódó írásaitokat. E rovat cikkei értelemszerűen nem az MTK Baráti Kör vagy a szerkesztőség véleményét tükrözik, mivel természetesen a mienktől eltérő véleményeket is szívesen közlünk. Ugyancsak szívesen adunk helyt a cikkeinkkel kapcsolatos reflexióitoknak - akár a szurkolók hangja rovattal, akár más írásunkkal kapcsolatban - ezek közlésében elsőbbséget élveznek az esetlegesen érintettek reakciói.
Hidegkuti 100
Hírlevelünk munkatársa, Joó Alfréd sportújságíró-sporttörténész a Hidegkuti emlékév zárásához kötődően új kötettel jelentkezik. Egy kis előzetes:
a káp forrása: Joó Alfréd archívuma
2022. március 3-án volt Hidegkuti Nándor, a legendás Aranycsapat világhírű játékosa, olimpiai bajnok, vb ezüstérmes, az MTK Örökös Bajnoka, stadionunk névadója születésének 100. évfordulója.
Ő az első az Aranycsapat legendás összeállításából, akire születésének centenáriuma alkalmából emlékezhetünk!
Tiszteletére az MTK Budapest könyvet jelentet meg (szerző és szerkesztő: Joó Alfréd újságíró).
A kötet ezer példányban a HIDEGKUTI EMLÉKÉV zárásának idején, 2023. februárban, az MTK megalakulásának 135. esztendejében kerül az olvasókhoz.
* * * * * * *
A hátravont középcsatár diadala
100 éve született Hidegkuti Nándor, az Aranycsapat és az MTK legendás játékosa
a kép forrása: Joó Alfréd archívuma
1. Előszó
2. Vita fabula 1922-2002
3. Az Újlaki FC-től az MTK-ig
4. A címeres mez és az Aranycsapat
5. A kispadon itthon és külföldön - Kupagyőztesek Európa Kupája győzelem, magyar és egyiptomi bajnoki címek, kupa sikerek
6. Sajtószemle - avagy ami Hidegkutiról megjelent a lapokban
7. Játékostársak, szurkolók, barátok, ismerősök az "Öregről"
8. Anekdoták
Amint erre lehetőségünk lesz, jelezni fogjuk, hol lehet megrendelni a könyvet.
Híres MTK-sok: Dénes Oszkár
Az 1891. május 8-án Deutsch Oszkár néven született színész hosszú ideig volt MTK-sportoló. 1907 és 1913 között mellúszó és műugró versenyeken indult az MTK színeiben, és ha elindult, akkor általában érmet is szerzett nem ritkán aranyérmet. 1912-ben egy ideig Németországban tanult, ebben az időben a Berlini Posseidon színeiben versenyzett és a korszak legjobb német műugróit is rendszerint magabiztosan legyőzte.
1919-ben lépett a színészi pályára. Rengeteg némafilmben szerepelt és vezető fővárosi színházakban is játszott, például a Király Színházban, a Royal Orfeumban és a Városi Színházban. A korszak legkiválóbb táncos komikusai közé tartozott. A 30-as évektől későbbi feleségével, Bársony Rózsival rengeteg külföldi turnén szerepelt, elsősorban Ábrahám Pál operettjeit adták elő.
1950-ben Dél-Tirolban hunyt el.
/Bodrogi Tamás/
Születésnapok
A következő két hétben - december 2-a és december 15-e között - születésnapos tagtársaink:
Cziráky Attila
Kalmár György
Molnár Zsolt
Tuboly László
Sok boldogságot kívánunk az ünnepelteknek!
Születésnap 2.
Egykori élsportolóinkat, sportvezetőinket köszöntjük születésnapjukon!
50. születésnapját december 6-án fogja ünnepelni Mátyus Sándor veterán labdarúgónk.
55 éves lesz december 14-én Szergej Pacaj aki a közelmúltban volt a labdarúgóink edzői stábjának tagja.
Pánczél Gábor cselgáncsozóink vezető edzője december 15-én 55 éves lesz.
65. születésnapját ünnepli december 3-án Kolarics Péter Ferenc veterán labdarúgónk.
December 7-én lesz 65 éves Gorácz Árpád, aki a csapat feloszlatásáig volt kosárlabda edzőnk.
75 éves lesz december 5-én Karsai László (Sunyi) egykori labdarúgónk.
80 éves lesz december 2-án Fábián László Béla sakkozónk.
(Ebben a rovatunkban az 50 év feletti kerek születésnapot ünneplőket köszöntjük.)
Pánczél Gábor
a kép forrása: mtk.hu
Karsai László
a kép forrása: vidipedia.hud
Kesztehelyi Mihály
a kép forrása: Képes Sport 1968. 06. 04.
Évfordulók
150 évvel ezelőtt, 1872. december 15-én született Buchwald Béla, aki az MTK választmányának póttagja volt a századfordulón.
110 éve, 1912. december 15-én hunyt el gróf Csáky Albin, az MTK tiszteletbeli tagja, támogatója.
100 éve, 1922. december 11-én született Keszthelyi Mihály labdarúgó edzőnk.
90 éve, 1932. december 8-án született Kovács Csaba evezős, aki három olimpián is szerepelt. Az MTK-ban veterán evezősként és az MTK Létesítmény Ellátó műszaki ellenőreként töltött el másfél évtizedet.
90 éve, 1932. december 13-án született magyar bajnok, sokszoros válogatott labdarúgónk Sipos Ferenc (Tüdő), aki 1956-tól 1963-ig volt játékosunk.
70 éve, 1952. december 10-én hunyt el sokszoros magyar bajnok atlétánk, Bese József.
50 éve, 1972. december 11-én halt meg Becske Frigyes, aki két évtizeden át volt az MTK asztaliteniszezője. ő nyerte az első asztalitenisz magyar bajnokságot és ő volt az első elnöke az Osztrák Asztalitenisz Szövetségnek.
4 éve, 2018. december 6-án az MTK történetének egyik kiemelkedő személyiségét Forintos Győzőt vesztettük el. Hat sakkolimpián szerepelt, kétszer érmes csapat tagja volt, egyszer ő érte el az olimpia mezőnyében a legjobb egyéni teljesítményt. Többek között Portisch Lajos szekundánsa is volt. Negyed századon át volt az MTK sportolója. Az MTK - Meteor fúzióval került hozzánk, a Meteoros időszakkal együtt majdnem fél évszázadot töltött a klubunkban.
4 éve, 2018. december 7-én halt meg Munka Béla sakkozónk.
3 éve, 2019. december 13-án vesztettük el Juhász Andrást, az MTK Létesítmény Ellátó egykori főmérnökét.
Tavaly december 13-án vesztettük el Verba Gabriella kosárlabdázónkat. Még 60 éves sem volt.
Bese József
a kép forrása: huszadikszazad.hu
Az elmúlt két hét eredményei:
Cselgáncs
Kadet Európa Kupa - Győr
3. Bertalan Balázs
Kézilabda
NB I.
MTK Budapest - Mosonmagyaróvár 27-34
U19 I. osztály kelet
ÓKSI - MTK Budapest 33-36
MTK Budapest - Hajdúnánás 26-25
U17 I. osztály kelet
ENUSE - MTK Budapest 28-30
MTK Budapest - Hajdúnánás 21-36
Kosárlabda
Amatőr NB I. zöld csoport
MTK-TFSE - Ajka 69-59
Vasas II. - MTK-TFSE 43-52
Amatőr NB I. piros csoport
Pécs U23 - TFSE-MTK U23 114-66
TFSE-MTK U23 - PEAC II 67-86
Hepp kupa
MTK-TFSE - Vasas II. 66-54
Junior regionális
Óbudai Kaszások - MTK Budapest 70-64
Serdülő
BEAC - MTK Budapest 73-57
MTK Budapest - Török Flóris Törekvés 70-15
Kadet Budapest bajnokság
Beac - MTK Budapest 44-38
Labdarúgás
Női NB I.
MTK - FTC 2-5
MTK - Felcsút 1-0
Férfi NB II.
Kazincbarcika - MTK 3-3
Férfi NB III. közép
MTK II. - Paks II. 1-2
Szolnok - MTK II. 3-3
Női U19
MTK - Pécs 4-0
FTC - MTK 7-1
Férfi U19
Felcsút - MTK 3-1
Női U17
Pécs - MTK 1-0
MTK - FTC 1-2
Férfi U17
MTK - DVSC 4-1
III. ker - MTK 0-1
Férfi U16
MTK - Felcsút 2-1
Női U15
Pécs - MTK 0-0
MTK - FTC 0-4
Férfi U15
MTK - DVTK 0-2
Kisvárda - MTK 1-1
Férfi U14
Honvéd - MTK 5-2
RG
Magyar bajnokság
1. MTK (egyéni összetett csapat)
1. MTK (gyermek; egyéni összetett csapat)
1. MTK (junior; egyéni összetett csapat)
Röplabda
Extra Liga
MTK Budapest - Kaposvár 0-3
MTK Budapest - UTE 3-0
Ülő röplabda
MTK Budapest - Hamburger SE 3-0
MTK Budapest - Kistext 0-3
Mozdulj - MTK 3-1
U17 I. osztály
MTK Budapest - Vasas 0-3
BVSC - MTK Budapest 2-3
U17 II. osztály
Delta - MTK Budapest 3-0
TRSE - MTK 3-0
U15 I.-II. osztály osztályzó
MTK Budapest -DKLSN 3-1
Vasas - MTK Budapest 3-0
U15 II.-III. osztály osztályzó
MTK Budapest - MÁV Előre
VESC - MTK Budapest 3-0
U13 I. osztály
MTK Budapest - Nyíregyháza 0-3
MTK Budapest - UTE 2-1
U13 II. osztály
BDSE - MTK Budapest 2-1
MTK Budapest - NBARA 0-3
Rövidpályás gyorskorcsolya
Junior Challenge - Bialystok
1. Schönborn Melinda (J A; összetett)
1. Czank-Varga benjámin (J B; összetett)
6. Szigeti Dóra (J B; összetett)
Sakk
NB II. Breyer Csoport
MTK Budapest - Barcza-BEAC 6,5-5,5
Budapest I. Liliental Andor Csoport
Sirály I. - MTK III. 7,5-4,5
Taekwondo
VB - Guadalajara
1. Omar Salim (-54 kg)
9. Sharif Salim (-58 kg)
Kadet EB - Pembroka
1. Kamillah Salim (-33 kg)
Tenisz
Vasas Kupa - Budapest
5. Kővári Olivia Sophie - (Szabó Kitti) (U14; páros)
3. Magyarország /(Horváth Ádám - Kovács Gergely - Pelle Domonkos)- Somody Soma/ (csapat)
9. Somody Soma (egyéni)
Magyar Kupa 1. forduló - Budapest
5. Kardos Edina (párbajtőr)
6. Gálfalvy Réka (párbajtőr)
8. Stubnya Márton (párbajtőr)
Magyar Kupa 1. forduló - Gödöllő
1. Szatmári András (kard)
2. Péch Miklós (kard)
Dr. Pósta Sándor Emlékverseny - Baja
6. Urbán Zsolt (párbajtőr)
Rövidítések:
A különböző sportágaknál zárójelben azoknak a nem MTK sportolóknak a neveit találjátok, akik a mieinkkel egy versenyegységben szerepeltek. A felnőtt versenyek esetében a korosztályt külön nem jelezzük.
Korosztály jelzések:
U: utánpótlás
M: masters
E: egyetemista
J: junior
I: ifi
K: kadet
S: serdülő
T: tanuló
D: diák
Gy: gyermek
Új: újonc
Tp: törpici
Az egyes kosrosztály jelzések után álló számok/betűk a korosztályon belüli korcsoportokat jelzik.
Honlapunk cookie-kat használ, hogy tároljuk a honlapunkon tett lépéseit, továbbá statisztikákat készíthessünk és fejleszthessük szolgáltatásainkat, és marketing tevékenységünket. Ha tovább használja honlapunkat azzal hozzájárul a cookie-k használatához.